15 juni 2023
What's new in ArcGIS Content juni 2023
Er zijn weer verschillende uitbreidingen en verbeteringen in het ArcGIS Content-aanbod. Er zijn veel ontwikkelingen op het gebied van 3D. Zoals aangekondigd op de Esri GIS Tech is de 3D BAG (© 3D BAG by tudelft3d) nu landsdekkend beschikbaar als service. Daarnaast zijn ook de elevation-lagen en puntenwolken nu volledig op het AHN4 gebaseerd. De gewaspercelen-services zijn aangepast naar een actuele en historische variant. Ook is er productinformatie beschikbaar over de producten vanuit OpenStreetMap. Hieronder leest u meer over de ontwikkelingen.
3D BAG nu landsdekkend beschikbaar
De 3D BAG (© 3D BAG by tudelft3d) is nu beschikbaar als landsdekkende service binnen ArcGIS. Er is zowel een RD (EPSG:28992) als WGS (EPSG: 4326) variant aanwezig. Deze services bevatten de gebouwen van Nederland met LoD 2.2 dakvormen afkomstig van de 3D geo-informatiegroep tudelft3d. Aan de panden zijn verschillende attributen gekoppeld vanuit de gebruikte brondata: de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) en het Actueel Hoogtebestand Nederland 3 (AHN3). Ook zijn er attributen aanwezig over de hoogtes, dakvorm en het gebruikte model. Binnenkort wordt ook de file geodatabase beschikbaar gesteld via de groep Datasets - Esri Nederland. De 3D geo-informatiegroep tudelft3d is voornemend ook een update uit te brengen van de dataset op basis van AHN4. Zodra deze beschikbaar komt, worden de 3D BAG-services bijgewerkt met de nieuwste informatie.
Ondergrondgegevens komen in de Levende Atlas beschikbaar als 3D-webservices
Of het nu gaat over de aanleg van infrastructuur, woningbouw, klimaatadaptatie of de energietransitie: boven- en ondergrond wil je graag samen in beeld brengen voor een integraal ontwerp. Daarom werken we aan het aanbieden van webservices over de ondergrond. In de zomer zullen verschillende services omtrent de ondergrond beschikbaar worden gesteld. Meer hierover is te lezen in het artikel Ondergrondgegevens beschikbaar als 3D-webservices in de Levende Atlas in het Esri Magazine.
Elevation-lagen en puntenwolken nu volledig op AHN4 gebaseerd
De lagen Elevation 3D (RD) en Elevation 3D (WM) zijn geactualiseerd met de 2022 data van Actueel Hoogtebestand 4 (AHN4). Hiermee zijn de elevation-lagen nu volledig gebaseerd op AHN4 terreindata (DTM). De elevation-lagen worden gebruikt om het terrein in een 3D-scene een betrouwbare grondhoogte te geven, waardoor objecten op de juiste hoogte komen te liggen. Ook kan er direct worden gemeten op het terrein, zoals afstanden, oppervlakte of profielen.
Alle puntenwolken van het AHN4 zijn gepubliceerd in ArcGIS Online. Deze puntenwolken zijn ook toegevoegd aan de Puntenwolken (AHN4)-scene, waar alle AHN4-puntenwolken in worden weergegeven wanneer deze beschikbaar zijn. De provincies die nieuw of bijgewerkt zijn, zijn: Drenthe, Flevoland, Gelderland (Oost en West), Groningen, Overijssel en Utrecht. Puntenwolken worden gebruikt ter visualisatie, maar ook voor het bewerken van data door naar punten toe te snappen.
Gewaspercelen hebben nu actuele en historische versie
De gewaspercelen zijn nu te raadplegen in de vorm van een actuele en historische versie. Dit is in lijn met andere services die worden aangeboden. De actuele versie bevat nu de definitieve grenzen van 2022. De losse services per jaar worden uitgefaseerd en zijn per 1 juli 2023 niet meer beschikbaar. Het gaat om de items met de naam “BRP – Gewaspercelen 2009” t/m “BRP – Gewaspercelen 2021”.
De actuele versie bevat altijd het meest recente jaar. Dit is meestal een conceptversie die het jaar erop definitief beschikbaar wordt gesteld. De definitieve versie is uiteindelijk in de historische service te vinden. Het beschikbaar hebben van een actuele service maakt het mogelijk om altijd de meest recente versie van de gewaspercelen te gebruiken, zonder dat daarvoor aanpassingen hoeven te worden gedaan in uw applicatie. De historische versie bevat alle percelen vanaf 2009 en maakt het mogelijk analyses uit te voeren door de tijd.
Bekijk ook de BRP-Gewaspercelen-app die de gewassen door de tijd met afbeeldingen weergeeft.
Productinformatie OpenStreetMap
De Esri Nederland Content Hub bevat sinds kort een nieuwe pagina met productinformatie. De komende jaren zal deze pagina verder gevuld worden met informatie over verschillende producten in de vorm van StoryMap-collecties. De productinformatie over True Ortho en DSM Nederland bestond al en nu is de productinformatie over verschillende producten gebaseerd op OpenStreetMap (OSM) ook beschikbaar. De collectie begint met een overzicht van de verschillende producten en services op basis van OSM. Dit zijn de basiskaart (met aanvullende stijlen), Point of Interest-lagen (die recent vernieuwd zijn) en het product 'Netwerkanalyse met OpenStreetMap'. In de StoryMaps wordt meer informatie gegeven over de werking, maar ook worden tips gegeven voor het werken met de data en analysevoorbeelden uitgewerkt. Ook staan in de Changelog de wijzigingen door de tijd beschreven.
True Ortho en DSM Nederland RGBI beschikbaar en 2023 verwerking gestart
Binnen het premiumaanbod rondom luchtfoto’s zijn ook ontwikkelingen. De True Ortho en DSM Nederland is een omvallingsvrije luchtfoto. Hiermee kan de daadwerkelijke locatie van objecten bepaald worden. Recent is de True Ortho en DSM Nederland – 25 cm variant gelanceerd, in samenwerking met Cobra Groeninzicht. Dit is een True Ortho op basis van de 25 cm resolutie luchtfoto. Het voordeel van deze variant is dat er ook een infraroodband beschikbaar is, in tegenstelling tot de 7,5 cm luchtfoto’s. Hiermee kunnen wijzigingen in vegetatie beter gedetecteerd worden.
Voor de 7,5 cm variant is inmiddels de verwerking van 2023 begonnen. Dit biedt de mogelijkheid om verschillen tussen 2022 en 2023 te gaan detecteren. Met behulp van 'change detection' is het mogelijk om rasters van elkaar af te trekken. Door het ontbreken van omvalling is de vergelijking tussen twee True Ortho-producten van opvolgende jaren heel nuttig.
Overige data-updates uit de Levende Atlas
MarketResponse (voorheen 4orange) - De data van MarketResponse kan gebruikt worden voor gegevensverrijking. Dit kan in verschillende plekken binnen het platform, zoals ArcGIS Pro, ArcGIS Online en Business Analyst. In de Map Viewer kan gegevensverrijking worden toegepast met de analyse Enrich Layer. De datavariabelen die vanuit MarketResponse beschikbaar zijn binnen dit aanbod zijn bij deze release vernieuwd met de data van 2022.
Klimaateffectatlas - Een vijftal kaarten uit de Klimaateffectatlas zijn geactualiseerd. Het gaat om de volgende kaartlagen: Wijktypologie en de Plaatsgebonden overstromingskans 2050 meer dan 0cm, meer dan 20cm, meer dan 50cm en meer dan 200cm.
World Imagery - De World Imagery-service is geactualiseerd met de hoge resolutie-luchtfoto van 2022. Deze service is ook te bekijken in deze webmap. Hiermee borgen we dat niet alleen gebruikers die in het Rijksdriekhoekstelsel gebruik kunnen maken van de meest recente en nauwkeurige luchtfoto’s, maar ook gebruikers die over de grens werken en gebruik maken van Esri’s wereldwijde kaarten in de Web mercator-projectie.
CBS Vierkantstatistieken - De CBS Vierkantstatistieken van 2022 komen binnenkort beschikbaar. Door een wijziging in de aanlevering van de bron zal het dataschema wijzigen ten opzichte van voorgaande versies. Hierover zal een mail worden uitgestuurd via de ArcGIS Content-updates mailinglijst.
Uitgefaseerde services - In het vorige nieuwsbericht is dit uitgebreid beschreven, maar hierbij een reminder dat een aantal services met nuttige locaties van Imergis en OpenStreetMap stopgezet worden per 1 juli 2023. In de verstuurde ArcGIS Content-updates mailing staat uitgebreid beschreven om welke services het gaat en wat de vervangende lagen zijn. Dit is een mailinglijst voor belangrijke wijzigingen in het data-aanbod. Het is mogelijk u voor deze mailing in te schrijven via de knop 'Blijf op de hoogte' op de Esri Nederland Content Hub. Daarna zijn de mailings terug te lezen op de pagina Nieuws-archief.
Blijf op de hoogte
Blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen via de Esri Nederland Content Hub en schrijf u in voor de technische ArcGIS Content-update e-mails om op de hoogte te blijven van contentontwikkelingen. Alle updates worden bijgehouden in de Changelog. Wanneer er services worden uitgefaseerd wordt u hierover geïnformeerd.